STREDNÉ SLOVENSKO

  Región je svojimi prírodnými krásami a danosťami priam predurčený pre turistiku a aktívny oddych. V regióne sú štyri hlavné strediská cestovného ruchu a to:

  • južná strana Chopku,
  • Tále,
  • Čertovica,
  • Krpáčovo.

  Ubytovať sa môžete v množstve ubytovacích zariadení od veľkých hotelov, chát a penziónov až po ubytovanie v súkromí.

  V ponuke aktívneho odpočinku je tu množstvo vyznačených turistických chodníkov, 18 – jamkové golfové ihrisko na Táloch, splav Hrona, malá vodná nádrž v Krpačove a kilometre vyznačených cyklotrás. Bystriny v jednotlivých dolinách sú rajom pre rybárov.

  V regióne sa nachádza Bystrianska jaskyňa, jaskyňa Mŕtvych netopierov, Čiernohronská železnička, lesnícky skanzen v Čiernom Balogu. V zimných mesiacoch si prídu na svoje milovníci zjazdového i bežeckého lyžovania v prekrásnej scenérii Nízkych Tatier.

  Zaujímavé linky

  Národná prírodná rezervácia DOBROČSKÝ PRALES

  Dobročský pralesweb: www.lesy.sk/showdoc.do?docid=2693
  Patrí medzi najstaršie pralesovité rezervácie na Slovensku. Je cieľom odborných exkurzií, väčšinou ako súčasť medzinárodných konferencií a sympózií s lesníckou tematikou.

  Jaskyňa mŕtvych netopierov

  Správa slovenských jaskýňweb: www.ssj.sk/sk/clanok/118-jaskyna-mrtvych-netopierov
  Jaskyňa mŕtvych netopierov patrí medzi najrozsiahlejšie a najvýznamnejšie vysokohorské jaskyne Slovenska. Nachádza sa v centrálnej časti hrebeňa Nízkych Tatier v Ďumbierskom vysokohorskom krase (1750 m n.m.). Relatívne drobný, hlboko zavrásnený vápencový masív Kozích Chrbtov s dĺžkou 2 km a šírkou len 300 m, obsahuje vo svojich útrobách množstvo chodieb v doposiaľ známych 14 poschodiach a dvoch paralelných vetvách. Podzemný labyrint má v súčasnosti zameranú dĺžku 19260 m s hĺbkou 320 m. Najväčší podzemný priestor – Bystrický dóm, sa nachádza na 7. poschodí v hĺbke 180 m, a jeho objem dosahuje 52 500 m3.

  Čiernohronská železnička

  Čiernohronská železničkaweb: www.chz.sk
  História Čiernohronskej železničky sa začala písať v roku 1909 a v pravidelnej prevádzke bola až do roku 1982. Rozhodnutím vlády SSR z tohto roku mala byť celá dráha do roku 1985 zlikvidovaná. Na Silvestra tohto roku 1982 bola prevádzka definitívne zastavená a všetko zariadenie železničky bolo určené na zošrotovanie…

  Lesnícky skanzen v Čiernom Balogu

  Lesnícky skanzenweb: www.lesy.sk/showdoc.do?docid=727
  Lesnícky skanzen sa nachádza vo Vydrovskej doline asi 1 kilometer od Čierneho Balogu..